MEMBRANA DACHOWA

Solidna membrana dachowa, to ochrona przed atakiem grzybów i zalaniem.



Niniejszy artykuł poświęcony jest zagadnieniu membrany dachowej, który ma na celu uświadomienie każdego potencjalnego klienta o istocie problemu będącego przez wielu omijanym względami ekonomicznymi.

 

  • Co to jest membrana dachowa?

    Membrana dachowa, to materiał składający się z trzech warstw - warstwy funkcyjnej w środku oraz włókniny po obu stronach jako elementu zabezpieczającego. Warstwa funkcyjna, to coś w rodzaju materiału jednostronnie przepuszczającego wilgoć -  podobnie jak Goretex. Obustronne warstwy włókniny chronią bardzo delikatną warstwą funkcyjną, której uszkodzenie (np. poprzez rozerwanie na ostrych krawędziach krokwi) powoduje całkowitą nieprzydatność tego kawałka membrany.

 

  • Co to jest folia dachowa?

    Folia dachowa, to tańszy odpowiednik membrany dachowej stosowany głównie w magazynach lub pomieszczeniach nie przeznaczonych do zamieszkania. Charakteryzuje się dużo mniejszą przepuszczalnością pary wodnej w ciągu doby. Potocznie membranę dachową nazywa się folią dachową, lecz są to dwa różne pod kątem zastosowania produkty. 

 

  • Jaką funkcję pełni membrana dachowa?

    Fundamentalnym zadaniem membrany dachowej jest zabezpieczenie poddasza i ocieplenia przed ewentualnym przeciekiem pokrycia dachowego oraz odprowadzanie pary wodnej powstającej w izolacji poddasza wskutek wahań temperatury, np. 60°C w dzień oraz 5°C w nocy.

    W upalny dzień powierzchnia blachy dachowej nagrzewa się do temperatury 70-90°C, która opada wraz z zachodem słońca. W nocy, gdy temperatura wszystkich elementów pokrycia dachowego spadnie do kilkunastu stopni, następuje efekt skraplania czyli przekształcania wędrującej przez membranę w kierunku blachy pary wodnej (znajdującej się na poddaszu oraz w izolacji) na wodę, która osadza się na spodniej stronie arkuszy blachodachówki lub blachy trapezowej.

    Następnie woda pod wpływem grawitacji kapie na membranę dachową znajdującą się kilka centymetrów pod blachą i swobodnie spływa nieprzesiąkalną wierzchnią warstwą membrany do rynny. Dodatkowo, podczas sporej ulewy każde pokrycie dachowe narażone jest na nieszczelność, której skutki są niwelowane przez sprawną membranę odprowadzając wodę do rynny.

    Generalnie membrana dachowa przepuszcza parę wodną od spodu, a od strony blachy stanowi zabezpieczenie przed zawilgoceniem poddasza.
     
  • Dlaczego membrana dachowa jest najważniejszym elementem pokrycia dachowego?

    Odpowiedzialne zadanie, które pełni sprawna membrana dachowa jest niewidzialne dla użytkownika oraz niemożliwe do skontrolowania. Membranę instaluje się raz, na krokwiach czyli pod blachą dachową ale nad ociepleniem poddasza i dlatego funkcja tego elementu jest niezauważalna dla użytkownika. Sprawność membrany dachowej czyli jej wysoka jakość i delikatny sposób montażu gwarantują, że klienta nie spotka żadna przykrość spowodowana przez wilgoć.

    Istnieje kilka przyczyn, z powodu których zniszczenia w użytkowym budynku obniżą jego walory estetyczne oraz wartościowe.

    Po pierwsze - uszkodzona podczas montażu membrana dachowa nie stanowi zabezpieczenia przed opadającą wodą ze spodniej powierzchni blachy dachowej powodując moknięcie ocieplenia poddasza.

    Po drugie - tania i niskiej jakości membrana dachowa pęka i pruchnieje dość szybko po montażu. Następnie jej resztki zostają wydmuchane przez prądy powietrzne w kierunku kalenicy, tak więc często po dwóch latach ślady jej istnienia są znikome. Niestety, klient nie jest w stanie stwierdzić tego od razu tylko po kilku latach kiedy na ratunek jest już za późno.

    Po trzecie - obustronne włókniny zabezpieczające środkową warstwę funkcyjną w dobrej jakości membranach dachowych posiadają nawet 8% dodatku UV odpowiedzialnego za znaczne obniżenie starzenia się membrany wskutek przedostających się poprzez połączenia arkuszy blachy promieni słonecznych.

    Skutki braku membrany są dla klienta tragiczne - kapiąca woda ze spodniej strony blachy nieustannie moczy izolację termiczną poddasza użytkowego powodując głębokie zawilgocenie oraz rozwijanie sie pleśni i grzybów, które zaczynają niszczyć drewniane elementy więźby dachowej, płyty kartonowo-gipsowe a także mury domu.

 

  • Jakie parametry charakteryzują membranę dachową?

    Istnieje kilka danych, które określają skuteczność membrany dachowej. Najczęściej są to informację dostępne w cennikach lub na etykietach produktów. Niestety, mogą znacząco odbiegać od rzeczywistości za sprawą badań tych membran, które są wykonywane w różnych natężeniach warunków atmosferycznych. Im lżejsze natężenie warunków tym lepszy wynik dla klienta.

    Najpopularniejszym wskaźnikiem jest paroprzepuszczalność informująca o ilości pary wodnej, która jest w stanie przedostać się poprzez membranę w ciągu doby - 1600 gramów czyli 1,6L wody na dobę, to w zupełności wystarczający wynik dla naszej szerokości geograficznej. Wartości rzędu 5000 gramów są mocno naciągnięte za sprawą odmiennych założeń podczas badań.

    Drugim wskaźnikiem jest gramatura określająca grubość membrany dachowej - membrana, której metr kwadratowy waży 125 gramów jest najczęściej spotykaną na rynku. Z reguły, im membrana grubsza tym lepsza.

    Trzecim wskaźnikiem, który jest zazwyczaj niedostępny dla klienta, to zawartość czynnika UV odpowiedzialnego za spowolnienie efektu starzenia się membrany.

 

  • Jak dbać o membranę dachową podczas instalacji pokrycia?

    Firma Bratex Dachy zaleca montaż membran dachowych tylko przez wykwalifikowanych fachowców. Wszelkie zniszczenia membrany podczas montażu (np. na ostrych krawędziach krokwi) muszą zostać naprawione poprzez użycie odpowiedniej taśmy. Kapiący z łańcuchów pilarek olej jest bardzo szkodliwy dla membrany dachowej, ponieważ wchodzi w reakcję chemiczną z jej strukturą powodując postępujące wypalanie dziur.

 

  • Jaką membranę dachową należy wybrać?

    Niewątpliwie, wszystkie membrany dachowe dostępne w ofercie firmy Bratex Dachy gwarantują zachowanie walorów, o których traktuje niniejszy artykuł. Membrany dachowe firmy Topfol, to produkty niezaprzeczalnie z najwyższej półki charakteryzujące się nawet 25-letnią gwarancją.

 

  • Co to jest taśma uszczelniająca?

    Taśma uszczelniająca bitumiczna jest materiałem, który doskonale nadaje się do uszczelniania i naprawy rozerwań lub przecieków przy rynnach, kominach, oknach połaciowych oraz w rozmaitych pokryciach dachowych. Cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do wszelkich materiałów budowlanych. W odróżnieniu do taśmy kalenicowej nie posiada właściwości paro przepuszczalnych.



 

 

 

 

 

 

 

Źródło:  Materiały reklamowe BRATEX

Masz pytania? Zadzwoń!

 Jan Przystański:

tel. 607 222 026

 

Justyna Fiolek:

tel. 607 155 696

 

 lub użyj formularza kontaktowego.

JESTEŚMY UCZESTNIKIEM PROGRAMU:

ZNAJDŹ NAS NA Facebooku !!!

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© Jan Przystański